Volvo C30: Boczne poduszki powietrzne (SIPS)

Volvo C30 –> Bezpieczeństwo –> Boczne poduszki powietrzne (SIPS)

Boczna poduszka powietrzna


Miejsce zamontowania bocznych poduszek powietrznych.

W przypadku uderzenia bocznego znaczna część energii uderzenia w bok tego samochodu jest przejmowana przez wchodzącą w skład systemu ochrony przed skutkami zderzeń bocznych (SIPS) strukturę nośną i rozpraszana na podłużnice i belki poprzeczne, słupki, podłogę, dach oraz inne elementy szkieletu nadwozia. Boczne poduszki powietrzne, będące istotną częścią tego systemu, chronią podróżnych przed urazami klatki piersiowej.

Boczne poduszki powietrzne umieszczone są w oparciach przednich foteli.

OSTRZEŻENIE
  •  Firma Volvo zaleca, aby wszelkie prace związane z tym układem były wykonywane tylko przez autoryzowane stacje obsługi Volvo. Jakakolwiek ingerencja w układ bocznych poduszek powietrznych może doprowadzić do jego awarii i spowodować poważne obrażenia ciała.
  •  Pomiędzy zewnętrznymi bokami foteli a panelem wewnętrznym drzwi nie wolno umieszczać żadnych przedmiotów, ponieważ w tej przestrzeni otwierają się boczne poduszki powietrzne.
  •  Firma Volvo zaleca używanie wyłącznie pokrowców na siedzenia zatwierdzonych przez firmę Volvo. Użycie innych pokrowców może uniemożliwić prawidłowe zadziałanie bocznych poduszek powietrznych.
  •  Boczne poduszki powietrzne uzupełniają jedynie działanie ochronne pasów bezpieczeństwa. Należy zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.

Fotelik dziecięcy i boczna poduszka powietrzna

Obecność bocznej poduszki powietrznej nie stanowi zagrożenia dla dziecka, jeżeli siedzi ono w odpowiednim foteliku lub na podwyższeniu.

W samochodzie wyposażonym w czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera, na miejscu obok kierowcy można zamocować fotelik dziecięcy lub podwyższenie dla dziecka, jeżeli poduszka ta została wyłączona1.

Układ bocznych poduszek powietrznych

Układ bocznych poduszek powietrznych


Po stronie kierowcy, samochody z kierownicą po lewej stronie.

Układ bocznych poduszek powietrznych


Po stronie pasażera, samochody z kierownicą po lewej stronie.

W skład tego systemu wchodzą boczne poduszki bezpieczeństwa i czujniki. W przypadku odpowiednio silnego zderzenia czujniki w układzie uruchamiają detonator generatora, który powoduje wypełnienie poduszki gorącym gazem i jej rozwinięcie. Poduszka rozwija się w przestrzeni pomiędzy pasażerem (kierowcą) a drzwiami i pochłania energię uderzenia dzięki uwolnieniu gazu pod naciskiem ciała. Przygnieciona przez ciało poduszka powietrzna opróżnia się, amortyzując uderzenie. Napełnienie bocznej poduszki powietrznej następuje normalnie tylko po stronie zderzenia.

    Komunikaty

    Sygnalizacja wyłączenia czołowej poduszki powietrznej po stronie pasażera. O wyłączeniu czołowej poduszki powietrznej po stronie pasaż ...

    Kurtyny powietrzne (IC)

    Działanie kurtyn powietrznych Kurtyny powietrzne (IC) stanowią część systemu bezpieczeństwa składającego się z pasów bezp ...

    Zobacz tez:

    Zalecenia
    Foteliki dziecięce Nieprawidłowa instalacja fotelika dziecięcego w samochodzie nie gwarantuje bezpieczeństwa dziecka w razie kolizji. Sprawdzić, czy pod fotelikiem dziecięcym nie ma pasa bezpieczeństwa albo klamry pasa bezpieczeństwa - grozi to destabi ...

    Gdy hamulce są mocno eksploatowane
    Podczas jazdy w wysokich górach lub na drogach o podobnym charakterze, hamulce są mocno obciążone, nawet gdy pedał nie jest szczególnie mocno naciskany. Ponieważ prędkość jazdy z reguły nie jest duża, hamulce nie są chł ...

    Sygnalizacja niezapięcia pasów bezpieczeństwa
    Jeżeli pas bezpieczeństwa nie zostanie zapięty, jest to sygnalizowane akustycznie i optycznie. Sygnał akustyczny uzależniony jest od prędkości jazdy, a w niektórych przypadkach od upływającego czasu. Odpowiednie lampki ostrzegawcze umiesz ...

    Categorie