Volvo C30: Uwagi dotyczące mycia samochodu

Volvo C30 –> Pielęgnacja samochodu –> Czyszczenie –> Uwagi dotyczące mycia samochodu

Samochód należy myć, gdy tylko stanie się brudny. Należy korzystać z myjni wyposażonych w separator substancji ropopochodnych.

Stosować szampon samochodowy.

 • Wszelkie ślady ptasich odchodów na powierzchniach lakierowanych należy jak najszybciej usuwać. Zawarte w nich agresywne związki chemiczne uszkadzają lakier i powodują jego odbarwienie. Zalecane jest powierzenie usunięcia tego rodzaju odbarwień autoryzowanej stacji obsługi Volvo.
 • Spłukiwać podwozie wodą z węża.
 • Spłukać cały samochód wodą, aby usunąć rozpuszczone zanieczyszczenia i zmniejszyć w ten sposób ryzyko zarysowania lakieru podczas mycia. Nie kierować strumienia wody bezpośrednio na zamki.
 • W razie potrzeby trwałe zabrudzenia można spróbować usunąć na zimno środkiem odtłuszczającym. W takim przypadku należy pamiętać, że powierzchnia nie może być gorąca od promieni słonecznych!
 • Przy użyciu gąbki umyć nadwozie, obficie polewając letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego.
 • Pióra wycieraczek myć ciepłym roztworem mydła lub szamponu samochodowego.
 • Trwałe zabrudzenia można spróbować usunąć na zimno środkiem odtłuszczającym.
 • Wytrzeć samochód czystą i miękką ściereczką irchową lub gumową wycieraczką do szyb. Nie pozostawiając kropli wody do wyschnięcia w mocnym słońcu, można zmniejszyć ryzyko powstania plam od wody, których usunięcie może wymagać polerowania lakieru.
OSTRZEŻENIE Mycie silnika należy powierzyć stacji obsługi pojazdów. Mycie gorącego silnika może doprowadzić do pożaru.

 

WAŻNE Brudne reflektory działają z mniejszą skutecznością.

Należy je regularnie czyścić, na przykład przy tankowaniu.

Nie używać detergentów o działaniu korozyjnym, lecz wody i gąbki niepowodującej zarysowań.

 

UWAGA Na wewnętrznej powierzchni kloszy zewnętrznych elementów oświetlenia tj. lamp przednich, przednich i tylnych lamp przeciwmgielnych, może skraplać się woda.

Jest to zjawisko normalne i nie powoduje uszkodzenia lamp zewnętrznych. Po włączeniu lampy na jakiś czas kondensacja zostanie usunięta.

Czyszczenie piór wycieraczek

Asfalt, pył i sól osadzające się na piórach wycieraczek, jak również owady, lód itd. zalegające na przedniej szybie skracają żywotność piór wycieraczek.

UWAGA Pióra wycieraczek oraz przednią szybę samochodu myć roztworem mydła lub szamponu samochodowego w ciepłej wodzie.

Nie używać żadnych silnych rozpuszczalników.

Usuwanie ptasich odchodów

Wszelkie ślady ptasich odchodów na powierzchniach lakierowanych należy jak najszybciej usuwać. Zawarte w nich agresywne związki chemiczne uszkadzają lakier i powodują jego odbarwienie. Takie odbarwienia będzie mógł usunąć tylko specjalista.

Chromowane obręcze kół

WAŻNE Środki do czyszczenia kół mogą zaplamić chromowane obręcze. Przy użyciu gąbki umyć nadwozie, polewając je obficie letnią wodą z dodatkiem szamponu samochodowego.

Mycie wysokociśnieniowe

Podczas mycia wysokociśnieniowego należy kierować strumień ruchami "zamiatającymi", utrzymując dyszę wylotową w odległości co najmniej 30 cm od powierzchni samochodu (dotyczy wszystkich części zewnętrznych pojazdu).

WAŻNE Spłukać cały samochód w celu usunięcia luźnych zabrudzeń. Użycie myjki wysokociśnieniowej: Nie zbliżać dyszy wylotowej myjki wysokociśnieniowej do powierzchni nadwozia na odległość mniejszą niż 30 cm.

Nie kierować strumienia wody bezpośrednio na zamki.

Testowanie hamulców

OSTRZEŻENIE Po myciu należy zawsze sprawdzić skuteczność hamulców, w tym hamulca postojowego, aby upewnić się, że woda i korozja nie będą miały wpływu na hamowanie.

W przypadku długiej jazdy w czasie opadów deszczu lub mokrego śniegu należy od czasu do czasu delikatnie nacisnąć pedał hamulca. w celu rozgrzania i osuszenia okładzin ciernych i tarcz hamulcowych. Należy to również robić po rozpoczęciu jazdy w bardzo wilgotne lub zimne dni.

Zewnętrzne elementy plastikowe, gumowe i wykończeniowe

Do czyszczenia kolorowych elementów z tworzywa, z gumy i wykończeń (np. elementów ozdobnych wykończonych z połyskiem) zalecane jest stosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych środków czyszczących, dostępnych w sieci sprzedaży Volvo. Używając tych środków, należy stosować się bezwzględnie do instrukcji ich użytkowania.

WAŻNE Unikać polerowania i woskowania elementów plastikowych i gumowych.

Środki odtłuszczające należy nakładać na elementy plastikowe i gumowe delikatnie, stosując lekki nacisk tylko w razie potrzeby.

Do tego celu używać miękkiej gąbki.

Polerowanie błyszczących elementów wykończeniowych może spowodować starcie lub uszkodzenie połyskującej powłoki.

Nie wolno stosować środków do polerowania o właściwościach ściernych.

  Czyszczenie

  ...

  Polerowanie i woskowanie

  Kiedy lakier zaczyna tracić swój połysk lub gdy np. chcemy go dodatkowo zabezpieczyć przed sezonem zimowym, można go wypolerować i nawoskować ...

  Zobacz tez:

  Światła przeciwmgłowe (pokrywa bagażnika)
  Otworzyć pokrywę bagażnika, a następnie zdjąć dużą plastikową osłonę. Odczepić obydwie pokrywy, lewą i prawą. Odkręcić śruby usytuowane w każdym otworze. Odczepić okładzin ...

  Olej silnikowy
  Sprawdzenie poziomu należy wykonać, gdy samochód stoi na poziomym podłożu, kilka minut (około 5) po wyłączeniu silnika. Sprawdzić, czy poziom oleju silnikowego zawiera się pomiędzy punktami MIN i MAX znajdującymi się na wska ...

  Opis
  Samochód wyposażony jest w wyświetlacz przedstawiający informacje niezbędne kierowcy podczas jazdy samochodem. Gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w położeniu STOP i kluczyk jest wyjęty, po otwarciu/zamknięciu jednych z drzwi ...

  Categorie