Volvo C30: Działanie i obsługa

Volvo C30 –> Uruchamianie silnika i jazda –> DRIVe Start-Stop –> Działanie i obsługa

Działanie i obsługa


Przycisk On/Off (włącz/wyłącz) i tekst na wyświetlaczu AUTO START-STOP WŁĄCZONY.

Funkcja Start/Stop zostaje włączona automatycznie w momencie uruchomienia silnika za pomocą kluczyka. O dostępności funkcji informuje kierowcę fakt, że świeci się zielona lampka kontrolna w przycisku On/Off.

UWAGA Po uruchomieniu samochodu kluczykiem i każdym automatycznym zatrzymaniu samochód musi najpierw osiągnąć prędkość 5 km/h, by automatyczna funkcja Start/Stop została ponownie włączona - po czym muszą zostać spełnione również pewne inne warunki, które opisano w punkcie "Nie działa funkcja automatycznego zatrzymania silnika".

Wszystkie zwykłe układy samochodu, takie jak oświetlenie, radio itd., działają normalnie, nawet w przypadku automatycznego wyłączenia silnika, z tym że niektóre urządzenia mogą chwilowo działać w stopniu ograniczonym, na przykład zmniejszeniu może ulec prędkość dmuchawy układu klimatyzacji lub bardzo wysoka głośność zestawu audio.

Automatyczne wyłączenie silnika

Aby możliwe było automatyczne wyłączenie silnika, samochód musi być nieruchomy, jednak funkcja Start/Stop akceptuje powolne toczenie się pojazdu odpowiadające normalnemu tempu spacerowemu.

 •  Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu neutralnym i zwolnić pedał sprzęgła - silnik wyłączy się automatycznie.

Tekst na wyświetlaczu
SILNIK W TRYBIE AUTO START oraz świecąca się zielona lampka w przycisku przypomina kierowcy - i sygnalizuje - że silnik został automatycznie wyłączony.

Automatyczne uruchomienie silnika

Gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym:

 •  Nacisnąć pedał sprzęgła - silnik zostaje automatycznie uruchomiony.

lub

 •  Nacisnąć pedał przyspieszenia - silnik zostaje automatycznie uruchomiony.

Gdy samochód znajduje się na zjeździe, dostępna jest także następująca możliwość automatycznego uruchomienia silnika:

 •  Zwolnić pedał hamulca i pozwolić, by samochód zaczął się przemieszczać - silnik uruchomi się automatycznie, gdy prędkość przekroczy normalne tempo spacerowe.

Po uruchomieniu silnika:

 •  Włączyć odpowiedni bieg i kontynuować jazdę.

Wskaźnik biegu

Ważnym elementem ekologicznej jazdy jest używanie zawsze odpowiedniego w biegu i zmienianie biegów w odpowiednim momencie.

Kierowcy pomaga w tym
wskaźnik, który informuje go, kiedy najkorzystniej włączyć następny wyższy lub niższy bieg - GSI (Gear Shift Indicator).

Sygnalizacja odbywa się poprzez wyświetlenie na dolnym wyświetlaczu w zestawie wskaźników strzałki w górę lub w dół.

Wyłączanie funkcji Start/Stop

Wyłączanie funkcji Start/Stop


Wyświetlacz informacyjny pokazuje tutaj, że funkcja Start/Stop została wyłączona.

W pewnych sytuacjach wskazane
może być tymczasowe wyłączenie automatycznej funkcji Start/Stop - należy w tym celu nacisnąć jeden raz ten przycisk, co powoduje zgaśnięcie lampki w przycisku.

Wyłączenie funkcji Start/Stop jest sygnalizowane poprzez wyświetlenie komunikatu na wyświetlaczu informacyjnym na około 5 sekund.

Funkcja Start/Stop pozostaje wyłączona do momentu jej ponownego włączenia przyciskiem lub do następnego uruchomienia silnika kluczykiem.

  Informacje ogólne

  Ciszej i czyściej   Troska o zachowanie czystości środowiska naturalnego jest jedną z podstawowych wartości głoszonych przez firmę Volvo ...

  Ograniczenia

  Silnik nie wyłącza się automatycznie Pomimo aktywowania funkcji Start/Stop, silnik nie wyłącza się automatycznie w następujących sytuacja ...

  Zobacz tez:

  Wyświetlanie danych samochodu
  Jeśli usługa BMW TeleServices lub BMW Assist została aktywowana, wówczas możliwe jest wyświetlenie numeru podwozia samochodu. 1. Włączenie gotowości radia lub zapłonu. 2. Nacisnąć przycisk  . 3. Nacisnąć przycisk ...

  Zasada działania
  PDC ma za zadanie ułatwić parkowanie samochodu. Sygnały dźwiękowe sygnalizują zbliżanie się do jakiegoś obiektu przed lub za samochodem. Do pomiaru służą cztery czujniki ultradźwiękowe rozmieszczone w obu zderzakach. W prz ...

  Dostosowanie głośności
  Głośność odtwarzanych dźwięków zależy od danego urządzenia audio. Jeśli ta głośność mocno odbiega od głośności innych urządzeń audio, wówczas dobrze będzie ujednolicić te parametry. ...

  Categorie