BMW Serii 1: Oszczędzanie paliwa

BMW Serii 1 –> Jazda - porady –> Oszczędzanie paliwa

Zużycie paliwa w Państwa samochodzie zależy od wielu różnych czynników. Zastosowanie różnych środków, sposób prowadzenia samochodu oraz regularne przeglądy pozwalają kierowcy wpłynąć na poziom zużycia paliwa oraz na emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Zdjęcie niepotrzebnego bagażu

Dodatkowy ciężar zwiększa zużycie paliwa.

Zdejmowanie elementów wyposażenia dodatkowego po ich wykorzystaniu

Zdjąć niepotrzebne elementy, takie jak dodatkowe lusterka, bagażnik dachowy lub bagażnik na zaczepie holowniczym. Elementy montowane przy samochodzie wpływają na jego aerodynamikę i powodują wzrost zużycia paliwa.

Zamykanie szyb i dachu przesuwnouchylnego

Otwarty dach przesuwno-uchylny oraz szyby powodują także zwiększenie oporu, a tym samym większe zużycie paliwa.

Regularna kontrola ciśnienia woponach

Ciśnienie powietrza w oponach należy kontrolować przynajmniej dwa razy w miesiącu, a także przed każdą dłuższą jazdą.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje większy opór toczenia a tym samym zwiększenie zużycia paliwa i opon.

Natychmiastowe ruszanie

Nie należy rozgrzewać silnika podczas postoju, lecz ruszyć, zachowując umiarkowaną prędkość obrotową. Dzięki temu, zimny silnik szybko osiągnie prawidłową temperaturę roboczą.

Przewidywanie sytuacji na drodze

Unikać niepotrzebnych manewrów przyspieszania i hamowania. Jednocześnie zachowywać odpowiedni odstęp do pojazdu jadącego z przodu. Przewidywanie sytuacji na drodze i odpowiedni sposób jazdy pozwalają na ograniczenie zużycia paliwa.

Unikanie wysokich prędkości obrotowych

1. biegu używać tylko do ruszania z miejsca. Od 2. biegu należy szybko przyspieszać. Unikać przy tym wysokich prędkości obrotowych i odpowiednio wcześnie zmieniać biegi.

Po osiągnięciu żądanej prędkości jazdy zmienić bieg na możliwie najwyższy i prowadzić samochód z jak najniższą prędkością obrotową silnika i ze stałą prędkością

Obowiązuje przy tym zasada: jazda z niską prędkością obrotową pozwala obniżyć zużycie paliwa i minimalizuje zużycie podzespołów.

Wskaźnik zalecanego biegu w Państwa BMW wskazuje bieg, dla którego zużycie paliwa jest najkorzystniejsze, patrz strona 67.

Wykorzystywanie ciągu napędu

Przy dojeżdżaniu do czerwonej sygnalizacji świetlnej zdjąć nogę z pedału gazu i wytracać prędkość na możliwie najwyższym biegu.

Na pochyłym odcinku drogi zdjąć nogę z pedału gazu i wytracać prędkość na odpowiednim biegu.

W trybie jazdy z wykorzystaniem hamowania silnikiem przerywany jest dopływ paliwa.

Wyłączanie silnika przy dłuższych postojach

Wprzypadku dłuższych postojów, np. przed sygnalizacją świetlną, przejazdem kolejowym lub w korkach należy wyłączać silnik. Przerwa w pracy silnika przez ok. 4 sekundy pozwala uzyskać efekt oszczędności pod względem zużycia paliwa.

Funkcja Auto Start Stop w samochodzie BMW pozwala na automatyczne wyłączenie silnika podczas postoju. Dalsze informacje na temat funkcji Auto Start Stop znajdują się na stronie 55.

Wyłączanie aktualnie nie używanych funkcji dodatkowych

Funkcje dodatkowe, takie jak klimatyzacja, podgrzewanie przednich foteli lub ogrzewanie tylnej szyby pobierają dużo energii, przez co zwiększone jest zużycie paliwa. Wpływ na zużycie jest szczególnie duży podczas jazdy w ruchu miejskim i w tak zwanym trybie Stop & Go. Dlatego należy wyłączyć wszelkie funkcje dodatkowe, które w danej chwili nie są niezbędne.

Wykonywanie przeglądów

Wcelu zapewnienia optymalnej wydajności i żywotności pojazdu, należy go regularnie serwisować. BMW zaleca, aby przeprowadzanie przeglądów zlecać Serwisom.

Dodatkowo należy zapoznać się z systemem przeglądów BMW, patrz strona 174.

  Docieranie

  Wszystkie nowe, ruchome części muszą się wzajemnie do siebie dopasować. Aby osiągnąć optymalną żywotność i ekonomiczno ...

  Ogólne wskazówki dotyczące jazdy

  ...

  Zobacz tez:

  Automatyczne oświetlenie kabiny
  Za pomocą przycisku (2), patrz, możliwe jest wybranie trzech położeń oświetlenia kabiny.  Wyłączone - wciśnięta prawa(oznaczona 0), automatyczne oświetlenie kabiny wyłączone.  Położenie neutralne - wł ...

  Poduszki powietrzne boczne
  W celu zwiększenia ochrony pasażerów w przypadku zderzenia bocznego samochód wyposażony jest w przednie boczne poduszki powietrzne (Side bag) i kurtyny powietrzne (Window bag). Poduszki boczne (Side Bag) Składają się z dwóch poduszek umieszcz ...

  Zasady działania
  Za pomocą radaru o zasięgu około 100 m, usytuowanego z przodu pojazdu, system wykrywa pojazd jadący z przodu. Dostosowuje on automatycznie prędkość pojazdu do prędkości pojazdu poprzedzającego. Jeżeli pojazd poprzedzający jedzie w ...

  Categorie