Volvo C30: Spryskiwacze szyby przedniej/świateł przednich

Pociągnąć dźwignię przełącznika zespolonego w kierunku kierownicy w celu włączenia spryskiwaczy szyby przedniej i świateł przednich. Po zwolnieniu dźwigni wycieraczki wykonają jeszcze kilka cykli roboczych.

Wysokociśnieniowe spryskiwacze świateł przednich*

Wysokociśnieniowe spryskiwacze świateł przednich zużywają znaczne ilości płynu. W celu ograniczenia jego zużycia, spryskiwacze świateł przednich działają w następujący sposób: Jeżeli główny wyłącznik świateł znajduje się w pozycji świateł mijania: Światła są spryskiwane przy pierwszym spryskaniu szyby przedniej. W ciągu następnych 10 minut światła są spryskiwane przy co piątym cyklu pracy spryskiwaczy szyby przedniej.

Jeżeli przerwy pomiędzy włączeniem spryskiwaczy są dłuższe, światła będą spryskiwane za każdym razem.

Jeżeli główny wyłącznik świateł znajduje się w pozycji świateł pozycyjnych/postojowych:

 •  Aktywne reflektory ksenonowe są spryskiwane tylko przy co piątym cyklu pracy spryskiwaczy szyby przedniej, niezależnie od długości przerw pomiędzy cyklami.
 •  Reflektory halogenowe nie są zmywane.

Jeżeli główny wyłącznik świateł znajduje się w pozycji 0:

 •  Aktywne reflektory ksenonowe są spryskiwane tylko przy co piątym cyklu pracy spryskiwaczy szyby przedniej, niezależnie od długości przerw pomiędzy cyklami.
 •  Reflektory halogenowe nie są zmywane.

Ograniczone zmywanie

Gdy w zbiorniku pozostaje tylko około 1 litra płynu do spryskiwaczy, a na wyświetlaczu w zespole wskaźników pojawia się komunikat o konieczności uzupełnienia płynu, dopływ płynu do spryskiwaczy reflektorów zostaje odcięty.

Ma to na celu zapewnienie priorytetu oczyszczaniu szyby przedniej dla uzyskania odpowiedniej widoczności.

Wycieraczka i spryskiwacz szyby tylnej

Wycieraczka i spryskiwacz szyby tylnej


 1. Przerywana praca wycieraczek: Wcisnąć górną część przełącznika.
 2. Stała prędkość pracy: Wcisnąć dolną część przełącznika.

Przesunąć przełącznik zespolony do przodu w celu włączenia wycieraczki i spryskiwacza szyby tylnej. Po zakończeniu spryskiwania wycieraczka wykona jeszcze kilka cykli roboczych.

UWAGA Wycieraczka tylnej szyby jest wyposażona w zabezpieczenie przed przegrzaniem, co oznacza, że jej silnik zostaje wyłączone w przypadku przegrzania. Wycieraczka tylnej szyby podejmie ponownie pracę po ostygnięciu (30 sekund lub dłużej, zależnie od stopnia nagrzania silnika wycieraczki i temperatury zewnętrznej).

Praca wycieraczek podczas cofania

Włączenie biegu wstecznego w czasie pracy wycieraczek szyby przedniej spowoduje samoczynne uruchomienie wycieraczki szyby tylnej w cyklu pracy przerywanej. Funkcja ta nie zadziała, jeżeli wycieraczka szyby tylnej jest już włączona i pracuje z normalną prędkością.

Funkcję przerywanej pracy wycieraczki szyby tylnej podczas cofania można wyłączyć. Firma Volvo zaleca kontakt z autoryzowaną stacją obsługi Volvo.

  Wycieraczki szyby przedniej

  Spryskiwacze szyby przedniej i świateł przednich Wyłącznik czujnika deszczu Pokrętło Wycieraczka tylnej szyby Wycieraczki szyby prze ...

  Czujnik deszczu

  Czujnik deszczu automatycznie uruchamia wycieraczki szyby przedniej w zależności od ilości wody wykrytej na tej szybie. Jego czułość można ...

  Zobacz tez:

  Ręczne włączanie i wyłączanie świateł mijania
  Jeśli wymaga tego sytuacja, w każdej chwili można zmieniać światła samodzielnie: Jeśli asystent świateł drogowych włączył światła drogowe, a Państwo życzą sobie jednak, by włączone były ś ...

  Zagłówek, tylny
  Wszystkie zagłówki można regulować w pionie w celu dopasowania do wysokości pasażera. Górna krawędź zagłówka powinna być ustawiona w linii z połową wysokości głowy. Podnieść zagłówek ...

  Komputer (trip computer)
  "Trip computer" umożliwia wyświetlanie - gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w położeniu MAR - wartości dotyczących stanu funkcjonowania samochodu. Funkcja ta składa się z dwóch oddzielnych trybów, nazywanych "Trip A" ...

  Categorie