Fiat Tipo: System start&stop

Fiat Tipo –> Uruchamianie i jazda –> System start&stop

(zależnie od wyposażenia)

Urządzenie Start&Stop wyłącza automatycznie silnik za każdym razem, gdy samochód zatrzymuje się i uruchamia go ponownie, gdy kierowca zamierza wznowić jazdę.

Zwiększa to sprawność samochodu poprzez zmniejszenie zużycia paliwa, emisji gazów szkodliwych i redukcję hałasu.

TRYBY DZIAŁANIA

Tryby wyłączania się silnika

Po zatrzymaniu samochodu silnik wyłącza się, gdy skrzynia biegów znajduje się w położeniu luzu i zwolniony jest pedał sprzęgła.

Tryby ponownego uruchamiania się silnika

Aby ponownie uruchomić silnik, należy nacisnąć pedał sprzęgła lub pedał przyspieszenia.

AKTYWACJA/DEZAKTYWACJA MANULANA SYSTEMU

Aby dokonać ręcznej aktywacji/ dezaktywacji systemu, należy nacisnąć przycisk umieszczony w środkowej części deski rozdzielczej.

AKTYWACJA/DEZAKTYWACJA MANULANA SYSTEMU


Aktywacja systemu

O aktywacji systemu informuje lampka sygnalizacyjna i, zależnie od
wyposażenia, pojawianie się na wyświetlaczu odpowiedniego komunikatu.

Dezaktywacja systemu

O dezaktywacji systemu informuje lampka sygnalizacyjna i, zależnie
od wyposażenia, pojawianie się na wyświetlaczu odpowiedniego komunikatu.

WARUNKI BRAKU WYŁĄCZENIA SILNIKA

Gdy system jest aktywny, w celu uzyskania komfortu, ograniczenia emisji i zapewnienia bezpieczeństwa, silnik nie wyłączy się w specyficznych warunkach, między innymi w następujących sytuacjach:

 • silnik jest jeszcze zimny;
 • temperatura zewnętrzna szczególnie niska;
 • akumulator jest niewystarczająco naładowany;
 • odbywa się regeneracja filtra cząstek stałych (DPF) (tylko w silnikach Diesla);
 • drzwi kierowcy nie są zamknięte;
 • niezapięty pas bezpieczeństwa kierowcy;
 • włączony bieg wsteczny (np. przy wykonywaniu manewrów parkingowych);
 • tylko w przypadku wersji wyposażonych w klimatyzację automatyczną, jeśli nie osiągnięto jeszcze żądanego poziomu komfortu cieplnego lub nastąpiło włączenie funkcji MAX-DEF;
 • w pierwszym okresie użytkowania, w przypadku konfiguracji początkowej systemu.

WARUNKI PONOWNEGO URUCHAMIANIA SIĘ SILNIKA

Aby osiągnąć komfort, ograniczyć emisję zanieczyszczeń i z powodów związanych z bezpieczeństwem, silnik może uruchomić się ponownie automatycznie bez żadnego działania ze strony kierowcy w zależności od stanu samochodu i klimatyzacji.

Przy włączonym biegu ponowne automatyczne uruchomienie silnika możliwe jest tylko po naciśnięciu do oporu pedału sprzęgła.

FUNKCJE BEZPIECZEŃSTWA

W sytuacji wyłączenia silnika za pomocą systemu Start&Stop, jeżeli kierowca odepnie pas bezpieczeństwa i otworzy drzwi po swojej stronie, ponowne uruchomienie silnika będzie możliwe tylko przy użyciu wyłącznika zapłonu.

O takiej sytuacji kierowca jest informowany zarówno poprzez sygnał dźwiękowy (brzęczyk) jak i poprzez komunikat na wyświetlaczu.

FUNKCJA "ENERGY SAVING"

Jeżeli w wyniku ponownego uruchomienia automatycznego silnika kierowca nie wykona żadnego działania w samochodzie przez czas dłuższy niż 3 minuty, system Start&Stop wyłączy definitywnie silnik w celu uniknięcia zużycia paliwa.

W tego typu przypadkach uruchomienie silnika możliwe jest tylko za pomocą wyłącznika zapłonu.

UWAGA W każdym wypadku silnik można pozostawić włączony: wystarczy wyłączyć system.

NIEPRAWIDŁOWE DZIAŁANIE

W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania system Start&Stop dezaktywuje się.

Jeśli chodzi o sposoby sygnalizowania awarii, patrz opis w sekcji "Lampki sygnalizacyjne i komunikaty" w rozdziale "Poznawanie zestawu wskaźników".

NIEUŻYTKOWANIE SAMOCHODU

W sytuacji planowanego dłuższego nieużytkowania samochodu (lub w przypadku wymiany akumulatora), należy zwrócić szczególną uwagę, aby odłączyć zasilanie elektryczne z akumulatora.

UWAGA 113) W przypadku wymiany akumulatora należy zwracać się zawsze do ASO marki Fiat. Akumulator należy wymieniać na inny tego samego typu i o tych samych parametrach.

 

OSTRZEŻENIE 42) Jeżeli wolimy komfort klimatyczny, może dezaktywować system Start & Stop, aby umożliwić nieprzerwane działanie układu klimatyzacji samochodu.

  Obsługa skrzyni biegów

  W celu włączenia danego biegu należy wcisnąć do oporu pedał sprzęgła i ustawić dźwignię zmiany biegów w żą ...

  Ogranicznik prędkości (speed limiter)

  OPIS Jest to urządzenie, które umożliwia ograniczenie prędkości samochodu do wartości, które kierowca może sam zaprogramować. ...

  Zobacz tez:

  Lusterka boczne
  Przyciski w przedniej części podłokietnika w drzwiach kierowcy służą do regulacji położenia obu lusterek zewnętrznych. Aby regulacja lusterek była możliwa, kluczyk musi być w pozycji I lub II.  W celu ustawienia pozycji lew ...

  Zatrzymanie samochodu
  Przed wyłączeniem silnika można ustawić położenie P lub N, aby wybrać luz. W obu przypadkach zaciągnąć hamulec postojowy, aby unieruchomić pojazd, chyba że hamulec zaprogramowany jest w trybie automatycznym. Jeżeli wybierak bie ...

  Holowanie samochodu
  MONTAŻ UCHWYTU HOLOWNICZEGO Uchwyt do holowania, znajdujący się na wyposażeniu samochodu, umieszczony jest w pojemniku z narzędziami w bagażniku. Przód Należy wykonać, co następuje: odłączyć i wyjąć zaślepk&# ...

  Categorie